Driada.eu

Drewno z duszą

Świerk skandynawski

Drewno świerka skandynawskiego jest jasne, z lekko żółtawym zabarwieniem (nazywane jest drewnem białym). Z czasem, pod wpływem promieni UV przybiera barwę nieco ciemniejszą, żółto-brązową.

Mogą się w nim pojawić rdzenie jak i pęcherzyki żywicy. Naturalnym zjawiskiem są też niewielkie pęknięcia wzdłuż usłojenia oraz ciemniejące z czasem sęki.

Ze względu na niską gęstość, drewno świerka skandynawskiego jest stosunkowo lekkie i miękkie.

Drewno świerkowe stosowane na zewnątrz bezwzględnie wymaga impregnacji w celu zabezpieczenia przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, przede wszystkim deszczu i promieni słonecznych. W przypadku drewna wystawionego na całoroczne działanie warunków atmosferycznych, konserwację należy ponawiać co najmniej raz do roku.

Modrzew syberysjki

W ZWIĄZKU Z SYTUACJĄ NA RYNKU SUROWCÓW I BRAKIEM DOSTĘPNOŚCI W HURTOWNIACH DREWNA SYBERYJSKIEGO, JESTEŚMY ZMUSZENI WSTRZYMAĆ DO ODWOŁANIA PRZYJMOWANIE ZAMÓWIEŃ NA WYROBY Z MODRZEWIA SYBERYJSKIEGO.

Paleta barw modrzewia syberyjskiego obejmuje kolory od złocisto-miodowego aż po brunatno-czerwony. Z biegiem czasu naturalny kolor modrzewia będzie przechodził do srebrzysto-szarego, patynowego.

Drewno modrzewia wzrasta powoli – ma bardzo wąskie słoje (oznaczające przyrosty roczne). Zdarzają się w nim ciemne sęki, małe pęknięcia i rysy (szczególnie przy narażeniu na kontakt z wiatrem), jak również wypływy żywicy.

Modrzew syberyjski jest ok. dwukrotnie droższy od świerka, jednakże jest on szlachetnym i wyjątkowo odpornym gatunkiem drewna. W przeciwieństwie do świerka nie wymaga konserwacji – można go pozostawić w postaci naturalnej. Dzieje się tak z powodu naturalnych olejków żywicznych, znajdujących się w drewnie modrzewiowym, które w sposób naturalny go konserwują. Impregnacja ma jedynie na celu zabarwić drewno, ułatwić bieżącą pielęgnację i utrzymanie w czystości oraz spowolnić naturalny proces szarzenia.

Driada.eu